Termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie
7 sierpnia 2016Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne?
15 października 2016Ciekawy przypadek zakupu kotła c.o.
Nadszedł dzień w którym nasz klient postanowił zakupić kocioł grzewczy do swojego budowanego domu
Wraz z projektem budowlanym oraz wyliczeniami cieplnymi udał się do hurtowni instalacyjnej.
Jakież było jego zdziwienie kiedy sprzedawca nie chciał przeglądać dokumentacji a jedynie zapytał o powierzchnię użytkową budynku.
Opisywany przypadek zapewne dotknął również niejednego z was drodzy czytelnicy. Sprzedawca w bardzo uproszczony sposób dopasował moc urządzenia do powierzchni użytkowej budynku
Czy takie podejście jest poprawne?
Urządzenie grzewcze jakim jest kocioł c.o. ma za zadanie zasilić urządzenia które odbierają ciepło (np. grzejniki) urządzenia odbierające ciepło natomiast muszą dostarczyć odpowiednią ilość ciepła wyrażoną najczęściej w GJ tak aby utrzymać w sezonie grzewczym zadaną temperaturę. Każde z tych urządzeń ma swoją określoną moc maksymalną.
Skutkiem doboru urządzeń grzewczych na podstawie wskaźnika powierzchni użytkowej są następujące sytuacje:
Za gorąco? Za zimno?
Dostaniemy przewymiarowane urządzenie o zawyżonej mocy w stosunku do naszych potrzeb lub kupimy urządzenie którego moc będzie niewystarczająca do utrzymania temperatur w pomieszczeniach na odpowiednim poziomie.
W pierwszym przypadku wydamy niepotrzebne pieniądze (zazwyczaj większa moc urządzenia to wyższa jego cena) a w drugim nie utrzymamy odpowiedniego komfortu cieplnego w naszym domu.
W projekcie budowlanym a dokładnie w branży instalacyjnej znajdują się szczegółowe dane charakterystyczne dla systemu grzewczego. Znajdziemy tam również taką wartość jak moc kotła oraz jego sprawność.
Niestety dokonując zmian na etapie budowy w osłonie zewnętrznej budynku powinniśmy przeprowadzić stosowną aktualizację obliczeń cieplnych oraz dokonać poprawnego doboru urządzeń grzewczych, dotyczy to zarówno urządzeń wytwarzających ciepło jak i je odbierających.
Bilans cieplny budynku
Jakie zmiany w stosunku do projektu budowlanego skutkują koniecznością przeprowadzenia obliczeń cieplnych, opracowania które nazywamy bilansem cieplnym budynku
- Zmiana wskaźników powierzchniowych
- Zmiana parametrów współczynników przenikania
- Zmiana grubości izolacji
- Zmiana współczynnika przewodzenia ciepła
- Zmiana systemu wentylacji
- Zastosowanie rekuperacji
Potraktowanie budynku w sposób kompleksowy przy wykonywaniu obliczeń cieplnych uwzględniając zarówno osłonę zewnętrzna jak i wszystkie zastosowane systemy grzewczo-wentylacyjne w budynku to jedyny sposób na uniknięcie problemów jak już zamieszkamy w swoim domu.
Tylko w taki sposób będziemy pewni iż planowane urządzenia grzewcze o wskazanej mocy będą idealnie dopasowane do naszego nowego domu.
Zbilansowany dobór urządzeń to również wysoka sprawność ich pracy na etapie użytkowania budynku a to oczywiście przekłada się na koszty ogrzewania budynku.